Przetrwały przewód tętniczy u dziecka

witam, córka ma niezamknięty PDA. Ubytek jest nieduży i nie daje żadnych objawów. Lekarz mówi że ponieważ skończyła 3 lata to kwalifikuje się do zabiegu zamknięcia PDA. Mam pytanie : a co jeśli nie wyrazimy zgody na zabieg? Co jej grozi ? Czy nie może po prostu z tym żyć? Dlaczego PDA musi być zamknięte skoro nie ma żadnych objawów i dziecko rozwija się prawidłowo ? Proszę o wyjaśnienie.

Aleksander Ropielewski

Ponieważ z biegiem czasu dojdzie do powikłąń z tym związanych i niewydolności serca.