Ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej u trzylatki

Witam, jestem mamą 3-letniej dziewczynki (17 kg). Wykryto u niej szmer na sercu. Badanie echo serca: - wnioski: Ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej typu ASD z wiotką przegrodą międzyprzedsionkową. Echografia dziecka: Worek osierdziowy wolny. Wymiary i kurczliwość jam serca w normie. Zastawki morfologicznie bez zmian. W badaniu Dopplera przepływu przez zastawki prawidłowe. Nie widać VSD. Przegroda międzyprzedsionkowa wiotka, uwypukla się w stronę prawego przedsionka. Widoczny ubytek międzyprzedsionkowy na przestrzeni ok. 5-6 mm z przepływem z przedsionka lewego do prawego. Nie rejestruje się PDA. Łuk aorty prawidłowy. ICD 10. Q 21,1 - Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej. Kontrolne badania za 6 miesięcy.

Czy w wyżej opisanym przypadku, istnieje możliwość, że ubytek się powiększy i czy często się to dzieje? Kiedy zalecany jest zabieg zamknięcia tego ubytku? Czy w ogóle ubytek tej wielkości jest poważny i ma wpływ na zdrowie i życie dziecka? Czy może już ubytek tej wielkości powinien być poddany zabiegowi? Proszę o podanie w mm, kiedy się go zamyka oraz wskazań do tego zabiegu. Dziękuję!

KOBIETA, 3 LAT ponad rok temu

Witam!
W odpowiedzi na Pani pytania:
Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej jest wadą serca, która może ulec samoistnej korekcji w miarę wzrostu dziecka, zazwyczaj dzieje się to do 1 r.ż., ale czasami może to nastąpić również później. Ubytek ten nie powinien się powiększyć, jest to mało prawdopodobne. ASD jest wrodzoną wadą serca, która może przebiegać z różnym nasileniem przepływu między przedsionkami. Właśnie wielkość przepływu determinuje to czy wada może powodować objawy (najczęściej męczliwość, duszność). W opisanej sytuacji wydaje się, że przeciek nie jest duży, a dolegliwości nie występują (biorąc pod uwagę krótki wywiad). Rokowanie wydaje się być dobre, wada nie powinna stanowić zagrożenia dla zdrowia czy życia. Jedynie w późniejszych dekadach życia wada ta może czasami skutkować niewydolnością krążenia bądź zaburzeniami rytmu. W sytuacji gdy nie występują żadne istotne dolegliwości i rozwój dziecka jest prawidłowy można rozważyć przezskórne zamknięcie ubytku w wieku przedszkolnym. Do szybkiego zabiegu zamknięcia ubytku skłania stwierdzenie zaburzenia rozwoju dziecka oraz istotne zaburzenia hemodynamiczne (powodujące objawy, powiększenie jam serca). W chwili obecnej wydaje się, że nie ma powodów do niepokoju. Należy pozostać pod opieką kardiologa dziecięcego, który na pewno odpowie na wszystkie pytania dotyczące leczenia i w uzasadnionej sytuacji zakwalifikuje do leczenia zabiegowego.

Pozdrawiam serdecznie!