Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej i powiększona komora serca

/ mam 63 lata mezczyzna.wiele lat pale papierosy ale czuje sie dobrze i jestem dosc wysportowany. bez objawow i konkretnej przyczyny zrobilem echo serca i sie okazalo ze mam ubytek przegrody miedzyprzedsionkowej znacznie powiekszona prawa komore serca. co ze mna bedzie

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej to na tyle częsta wada wrodzona, iż niektórzy skłaniają się do tego by uznawać ją za wariant normy. Wszystko zależy jednak od wielkości ubytku i kierunku przepływu krwi. W przypadku istotnego hemodynamicznie ubytku można rozważać jego przezskórne zamknięcie.