Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej i niedomykalność zastawki trójdzielnej u 6-miesięcznego dziecka a konieczność operacji

Witam.Córce w 8dobie życia wyszło: FOP/asd II, z przeciekiem L-R, średnica ok 3-4mm, RA i RV nie są powiększone. Teraz na kontroli(6msc) wyszło: ubytek przegrody międzyprzedsionkowej 6-10mm z przepływem l-p, powiększony RA i RV. Niedomykalność zastawki trójdzielnej Ist- Vmax fali zwrotnej do RA -1,5m/s i płucnej Ist- V max fali zwrotnej do RV -1,5m/s.Przepływ w aorcie zstępującej 1,48m/s, w brzusznej pulsacyjny.Przepływ w MPA turbulentny-2,25m/s. Pytanie czy operacja jest nieunikniona?

Lek. Marta Gryszkiewicz

To czy operacja jest konieczna zależy nie tylko od parametrów w badaniu (które są niekorzystne i przemawiają za przeprowadzeniem operacji), ale także stanu klinicznego dziecka. Kontrolne badanie wykazało progresję zmiany - powiększenie ubytku międzyprzedsionkowego. Wcześniejsze przeprowadzenie operacji pozwoli uniknąć niekorzystnych powikłań istniejącej wady serca w przyszłości.