Tętniak przegrody międzyprzedsionkowej

Proszę o interpretację wyników badania echa serca. Zlecone zostało po dwóch EKG, w których wyszedł pozatokowy rytm serca (rytm przedsionkowy). AO - 2,4; LA - 2,8; IVSD - 0,9; PVD - 1,0; LVDD - 4,9; LVDS - 2,7; EF - 70; RVDD - 1,9; zastawka mitralna +; zastawka trójdzielna +; prędkość aortalna 1,2; prędkość płucna 0,7. Opis: wymiary jam serca w normie. Aorta i pień płucny - nieposzerzone, łuk aortalny - w normie 2,4 cm. Prawidłowa grubość i kurczliwość ścian. Bez cech zaburzeń relaksacji lewej komory. Zastawki morfologicznie i czynnościowo w normie, mała IM, mała IT PASP z IT ok 29mmhg, zgd 1,7cm podatna oddechowo, czas AcT 148msc tętniak IAS, nie uwidoczniono przecieku Ip na jego wysokości. Osierdzie bez cech płynu.

Witam!
W przedstawionym wyniku jedyną, ale istotną nieprawidłowością jest tętniak przegrody międzyprzedsionkowej. Tętniak przegrody międzyprzedsionkowej (tętniak PMP, ASA) to workowate zniekształcenie przegrody, zwykle w okolicy dołu owalnego. Tętniak przegrody międzyprzedsionkowej często towarzyszy wadom wrodzonym serca, jak i chorobom nabytym. Może on być także izolowanym znaleziskiem. Z uwagi na istotne zaburzenie rytmu jakim jest rytm przedsionkowy problem wymaga konsultacji kardiologicznej oraz ewentualnie późniejszej kardiochirurgicznej (zależy od decyzji kardiologa). Pozdrawiam serdecznie!