Przewlekłe zapalenie zatok? Pomocy
Witam serdecznie, Od ponad roku występuje u mnie zapalenie zatok po raz pierwszy zrobiłam rtg zatok w marcu 2010 oto wynik: Zgrubienia przyścienne w obu zatokach szczękowych oraz płyn. zatoki czołowe prawidłowo powietrzne. Lekarz zastosował leczenie farmakologiczne(bez antybiotyku). Co nie przyniosło większego rezultatu ponieważ za 3 miesiące kolejny nawrót choroby tym razem zlecono TK zatok tym razem zastosowano terapię antybiotykowa 2 antybiotyki (nie pamiętam nazwy plus f*** co brałam juz przy pierwszym zapaleniu. Oto wynik po leczeniu: Wygięcie przegrody nosa kompleksy ujściowo-przewodowe zatoki szczękowej i sitowia po stronie lewej o zaburzonej drożności. Przerost śluzówki w zachyłku zębodołowym lewej zatoki szczękowej , w ujściu zatoki szczękowej lewej oraz sitowiu po stronie lewej. Przyścienne zgrubienia śluzówki prawej zatoki szczękowej oraz zatoki czołowej lewej. Zatoka czołowa prawa , klinowa oraz sitowie po stronie prawej prawidłowo powietrzne . Pomogło choć nie na długo od pierwszego razu mam ciągle spływanie wydzieliny z nosa do gardła okropny niesmak i nie przyjemny zapach z ust po przebudzeniu częste bóle głowy i mowa przez nos z okresami nasilenia objawów zapalenia a także zawroty głowy wtedy stosuje dostępne na rynku środki bez recepty ponieważ po antybiotyku nie mogłam poradzić sobie z układem pokarmowym. Ponownie choroba wróciła z końcem roku 2010 trwało przez 2 tygodnie również stosowałam lekarstwa bez recepty. Po raz kolejny zachorowałam 4 dni temu lekarz zlecił znów TK oto wynik: śladowe przyścienne zgrubienia błony śluzowej prawej zatoki czołowej zgrubienia błony śluzowej oraz poziom gęstego płynu obustronnie kompleksy- przewodowo-ujściowe niedrożne. komórki sitowia przedniego po stronie prawej bezpowietrzne. zatoka klinowa z dyskretnymi zgrubieniami śluzówki małżowiny nosowe prawidłowej budowy przegroda nosowa ustawiona prosto. lekarz zalecił cirrus 1 dziennie s*** 1 raz dziennie f*** 2razy2przez 3 tygodnie b*** aerosol co 4 godz po 4 dawki do nosa 10 dni przerwa i ponownie przez 10 dni p*** do ssania 2 razy 1 . Chciałabym zapytać co się dzieje z tymi moimi zatokami i czy jest szansa iż po takiej kuracji wszystko będzie dobrze. Na antybiotyki nie mogę sobie pozwolić ze względu na problemy z układem pokarmowym co już wspomniałam wcześniej. tak naprawdę na żadnej wizycie nie dowiedziała się od lekarza co powoduje ten ciągły stan zapalny? Z góry dziękuje za odpowiedź

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Za zapalenie zatok odpowiadają infekcje górnych dróg oddechowych,które poprzez powodowanie obrzęku błony śluzowej uniemożliwiają odpływ wydzieliny z zatok.Dodatkowo sprzyjają temu wszelkie nieprawidłowości anatomiczne w budowie zatok i kompleksu ujściowo przewodowego. Często maja one charakter pourazowy.W pierwszym badaniu TK opisano u Pani wygięcie przegrody nosa. Możliwe,że niezbędne do wyleczenia będzie nakłucie obu zatok z ewakuacją zawartej w nich treści.Niestety zapalenia zatok maja tendencje do nawracania i przedłużania się.By może konieczny okaże się zabieg endoskopowy polegajacy na udrożnieniu ujścia i usunięciu nadmiaru błony śluzowej.