Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 5 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przygotowanie do operacji facetektomii prawostronnej z usunięciem dysku L4-L5

Po konsultacji neurochirurgicznej otrzymałam opis: pacjentka kwalifikuje się do operacji facetektomii prawostronnej z usunięciem dysku L4-L5 (stan po fenestracji prawostronnej 09.2012r.) oraz stabilizacją międzytrzonową i przeznasadową L4-L5. Czy operacja jest niebezpieczna?Jakie są możliwe powikłania po takiej operacji i na czym ona polega?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Co 8 minut dochodzi do udaru mózgu. Zapobiegajmy udarom!

Jak wiemy z danych Fundacji Udaru Mózgu, każdego roku odnotowuje się 60?70 tys. przypadków udarów mózgu, aż 30 tys. z nich kończy się śmiercią. Udary to najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Koszty związane z leczeniem pacjentów po udarach, rehabilitacją i świadczeniami z tytułu niezdolności do pracy wynoszą około 1,5 mld zł rocznie. Tymczasem, zdecydowanie taniej i łatwiej jest zapobiegać powstaniu udaru, niż leczyć i zmniejszać jego skutki. Ogromne znaczenie podczas ataku ma czas, w którym chory otrzyma pomoc. Bardzo istotna jest świadomość na temat możliwych symptomów tej choroby. Badania pokazują, że 25 proc. z przebadanych kilkuset pacjentów nie potrafiło wymienić ani jednego objawu udaru. Tylko 10 proc. badanych było w stanie wymienić co najmniej trzy objawy udaru.

Lek. Jacek Ławnicki
82 poziom zaufania

Witam!
Jak każdy zabieg operacyjny, również ten niesie za sobą ryzyko wielu powikłań. O szczegółach zabiegu oraz bezpieczeństwie jego powodzenia w konkretnym przypadku warto porozmawiać z lekarzem kwalifikującym do operacji.

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, stażysta w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Lublinie
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy