Przepuklina jądra miażdzystego krążka międzykręgowego L4-L5 tylną centralno -lewoboczną

Witam jestem Michał z Kielc mam od ponad 6 lat dolegliwości bólowe zaczęło się  od tego że wchodził mi niesamowity ból w któraś nogę było to ponad 6lat temu wiec nie pamiętam , poszedłem do neurochirurga jednego i skierował mnie na badanie Tk kręgosłup lędźwiowo -krzyżowego bez kontrastu po tym badaniu dla nie wtajemniczonych byłem w tej kapsule na badaniu jaki wynik : Badanie TK uwidoczniło przepuklinę jądra miażdżystego krążka międzykręgowego L4-L5 tylną centralno-lewoboczną, która wraz z pograbiałymi więzadłami żółtymi na tym poziomie zwęża światło kanału kręgowego i lewego otworu międzykręgowego. Szerokość światła kanału kegoweho na opisanym poziomie 11mm. Wyniku badania z dnia początek 2006 rok. Po tym badaniu pierwszy lekarz jak i drugi stwierdził że na operacje moim zdaniem operacja jest ostatecznością co mi powiedział trzeci lekarz . Skierował mnie po paru latach na Laser i magnetronic wybrałem serie po 10 razy jednego i drugiego i nawet było lepiej .Ale chyba jak u każdego powraca ten ból bez wchodzenia w nogi u mnie .Czasem drętwieją mi dłonie nogi łapią skurcze u rak i ręce ale czy to są objawy tej choroby to nie wiem pisze co mam. Zona smaruje mnie różnymi maściami przeciwbólowymi biorę  z myślą ze mi trochę przejdzie teraz jakiś lek preparat d***75mg i od czasu do czasu preparat t***. Panie doktorze domyślam się  że ma pan wiele pracy mam 29 lat bole są ostatnio dosyć często w szczególności po nocy jak rano wstaje albo leże zastanawiałem się  nad operacja ale czy ona mi do końca pomoże jedni piszą że przeszli operacje i bez rehabilitacji będzie prawie to samo co przed na czym taka operacja polega i ile jest się  na zwolnieniu bo sam pan wie jak jest w dzisiejszych czasach z praca zwolnienia i te sprawy .Co mam robić? Mój email: placwolnosci@poczta.onet.pl

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ponieważ badanie MR kręgosłupa lędźwiowego było wykonywane w 2006 roku, proponuję ponowne powtórzenie badania oraz konsultację neurochirurgiczną lub ortopedyczną (ogólnie mówiąc - ośrodka zajmującego się operacjami dyskopatii).

Stan taki, jak nieskuteczne i długo trwające leczenie zachowawcze dolegliwości bólowych kręgosłupa lędźwiowego z promieniowaniem do nóg, jest względnym wskazaniem do interwencji neurochirurgicznej. Bezwzględnym wskazaniem są objawy ubytkowe w badaniu neurologicznym. Dlatego bez nowych zdjęć (od poprzednich upłynęło już 5 lat) i bez możliwości zbadania neurologicznego, trudno mi powiedzieć, jak bardzo Pan tej operacji potrzebuje. jednak sądząc po opisie - wspomniana konsultacja jest na pewno wskazana.

Jest kilka dostępnych metod operacyjnych, które dobiera się w zależności od sytuacji klinicznej. Metodami małoinwazyjnymi, wykonywanymi u tych, którzy potrzebują szybko wrócić do aktywności to: przezskórna nukleoplastyka technologią Cablation, endsokopowe usunięcie dysku lędźwiowego metodą Endospine, mikrochirurgiczne usunięcie dysku lędźwiowego. Szczególności u ludzi młodych wykonuje się usunięcie dysku lędźwiowego z dostępu przedniego ze stabilizacją międzytrzonową sztuczną protezą dysku (sztuczny dysk).

W przypadku bardziej zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa konieczne jest wykonanie rozległych zabiegów operacyjnych jak usunięcie dysku lędźwiowego ze stabilizacją międzytrzonową i stabilizacją przeznasadową.

serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!