Operacja odcinka L4-L5

operowany odcinek L4-L5 po pierwszej operacji okazało się że prawy stabilizator wysunięty na 7 mm więc kolejna operacja Styczeń 2014 REPOZYCJA z dodaniem śrub stabilizacja międzytrzonowej i prawostronnie transpedikularnej nie moge usiedziec ani chodzic z bólu dłuzej niz 10-20 min badanie TK wykazało 5mm końcówki śruby wystaje poza trzon L5 co robić lekarz operujący stwierdził że tak musi być a do bólu mam się przyzwyczaić Proszę o porade
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Lek. Jacek Ławnicki
98 poziom zaufania

Witam!
Bez zbadania oraz oceny wszystkich badań dodatkowych trudno określić słuszność diagnozy postawionej przez lekarza. W razie wątpliwości proszę skonsultować się z innym specjalistą w dziedzinie neurochirurgii.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zwyrodnienia i wypukliny odcinka L4-L5

Witam! Od dłuższego czasu bardzo boli mnie kręgosłup w dolnym odcinku, promieniujący do nóg. Rok temu robiłem rezonans, który wykazał zwyrodnienia i wypukliny odcinka l4-l5, l5-s1.wypuklina l4-l5 uciska na rdzeń kręgowy. Ból jest bardzo silny, nie pomagaja zastrzyki i środki przeciwbólowe. Utrudnia chodzenie. Dodam,że ciężko pracuje, dźwigam cięzkie meble..Czy to mogło pogłębić zwyrodnienia i powodować tak straszny ból?Szukam dogodnej pozycji do chodzenia i wykrzywiam kręgosłup na bok.
MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu

Witam!
Niestety problem o którym Pan pisze jest bardzo powszechny i uciążliwy. Z wiekiem w kręgosłupie powstają zmiany zwyrodnieniowe, które nasilają się w związku z wadami postawy, nadmiernymi obciążeniami (ciężkie meble) i m.in nieprawidłową techniką dźwigania. Przy przekrzywianiu się na bok może dochodzić do nadmiernego obciążania krążków międzykręgowych w nienaturalnej pozycji, co może nawet spowodować wypadnięcie krążka (lub nasilanie się przepukliny).
Wiele osób z podobnymi problemami dąży do operacji, jednak wskazania do niej są dość restrykcyjne - zabiegi wykonuje się u osób, u których doszło do uszkodzeń neurologicznych (zaburzenia czucia w kończynach, opadnięcie stopy, nietrzymanie moczu/stolca).
W przypadkach stabilnych (tak jak u Pana) podstawą postępowania jest rehabilitacja oraz nauka prawidłowych zachowań (przyjmowania odpowiedniej pozycji przy pracy i odpoczynku). Myślę że najlepszym wyjściem będzie wizyta u fizjoterapeuty - proszę popytać znajomych czy poszukać w internecie osoby godnej polecenia. O ile ortopedzi skupiają się głównie na badaniach i zapisaniu leków, to fizjoterapeuta skupia się bardziej na zaleceniach o których napisałam powyżej. Może poinstruować też Pana na temat ćwiczeń, które może Pan wykonywać żeby wzmocnić mięśnie odcinka lędżwiowego.
Może Pan również ubiegać się o turnus rehabilitacyjny (sanatorium), jeśli pozwala na to Panu wykonywana praca. Chęć taką należy zgłosić u lekarza rodzinnego.
Niestety dźwiganie mebli jest w Pana przypadku bardzo niekorzystne i będzie pogłębiało problem - proszę się zastanowić nad ewentualną możliwością zmiany charakteru pracy.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zdiagnozowana dyskopatia odcinka L4-L5- 9mm

Witam serdecznie! Nie wiem, czy to odpowiednie miejsce dla takiego pytania, jednak bardzo proszę o poradę. Mianowicie: mężczyzna, lat 28, w 2012 roku po bardzo silnych bólach odcinka lędźwiowego, promieniującym do posladka, kończyny dolnej- zdiagnozowana została dyskopatia odcinka L4-L5- 9mm. Uczęszczał na kinezyterapię- zostało zaproponowane mu kilka, niedających efektów ćwiczeń, a także na fizykoterapię, gdzie zabiegi nie przyniosły żadnego efektu. Problem stopniowo narastał, po czym wyciszał
MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Sugeruje wizytę u lekarza ortopedy w celu konsultacji i ustalenia dalszego postępowania.

Pozdrawiam.

0

Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.

W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem bólu.
Jedna z częstszych przyczyn jest choroba dysku (krążka międzykręgowego). Wysunięcie dysku może być przyczyną bólu ostrego (tzw. “wypadniecie dysku”) lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku).
Drugą częstą przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego.
Źródłem bólu kręgosłupa mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), stawów krzyżowo-biodrowych (20-30%), oraz tkanki okołokręgosłupowej; ścięgna, więzadła i mięśnie otaczające kręgosłup.

Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru bólu, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.

Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty