Przyjmowanie Luteiny i Duphaston a planowanie ciąży

Dzień dobry, po wcześniejszej straconej ciąży posiadam duphaston i zwykłą luteinę. Słyszałam, że można brać jedno z nich, gdy stara się o dziecko (przyjmować od 1 dnia po owulacji do dnia miesiączki, lub gdy okaże się ciąża - dalej). Zawsze przed miesiączką mam kilka dni plamień (wydaje mi się, że niedomaga ciałko żółte). Wizytę u ginekologa mam za miesiąc, czy mogę sama zadecydować i brać teraz któryś z tych leków? Jak zajdę w ciążę mam o razu brać duphaston - zalecenie mojego ginekologa. J.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, przyjmowanie leków na własną rękę, zwłaszcza wobec już raz utraconej ciąży może mieć więcej działań niepożądanych, niż korzyści. Takie leczenie może doprowadzić do zaburzeń miesiączkowania. Jeżeli nie było problemów z zajściem w poprzednią ciążę, to tym bardziej niewskazane jest przyjmowane jest leków hormonalnych planując kolejną.