Przyrost masy ciała a niedoczynność tarczycy

Zrobiłam pierwszy raz badania na hormony tarczycy ze względu na objawy od ponad roku i występowanie chorób w rodzinie. Jestem przemęczona, senna, przyrost masy ciała, wypadające włosy. Wyniki T3 w normie 2,87 pg/mL (1,71-3,71) T4 w normie 0.96 ng/dL (0,70-1,48)natomiast przy TSH jest adnotacja że poziom jest podwyższony 4.968 natomiast z tego co widziałam przy przedziale normy który wynosił 0.35 do 4.94 uIU/ml jest nieznacznie podwyższony. Czy może to wskazywać na niedoczynność tarczycy?

Witam Panią,

Ba podstawie podanych przez Panią wyników badań hormonalnych można postawić rozpoznanie subklinicznej niedoczynności tarczycy. Warto oznaczyć stężenie antyTPO i aTG we krwi i skontaktować się z endokrynologiem, który zaleci Pani odpowiednie leczenie, po którym objawy powinny w krótkim czasie ustąpić.Średnie TSH dla populacji referencyjnej w wieku 20-29 lat, to około 1,43.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz