Rak jelita grubego u 56-latki

Witam. Mam 56 lat i we wrześniu zdiagnozowano u mnie raka jelita grubego. Jestem już po operacji a obecnie przyjmuję chemię. W trakcie mojego leczenia ani razu nie został oznaczony marker CEA. Czy oznaczenie markeru nowotworowego w moim przypadku nie jest potrzebne? Jak lekarz jest w stanie stwierdzić bez oznaczenia CEA, że mój organizm zareagował na daną chemię i nie ma przerzutów?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, Szanowna Pani, marker CEA nie jest jedynym sposobem sprawdzenia skuteczności leczenia. Proszę pozostawać pod opieką prowadzącego onkologa i stosować się do jego zaleceń. Jeśli czuje Pani, że to konieczne może Pani wykonać oznaczenie CEA we własnym zakresie.. Pozdrawiam

Proszę zadać to pytanie lekarzowi prowadzącemu! W onkologii istnieją standardy postępowania i wszystkie potrzebne procedury (w tym badania) są przeprowadzane bez preferencji! zż