Reaktywny HCV po zabiegu kardiologicznym

Witam wychodzac ze szpitala tydzien temu po zabiegu kardiologicznym. Dowiedziałam się przez przypadek że mam reaktywny hcv. Co mnie srzokowalo . Przebywałam wiele razy od dziecka w szpitalach ze wzgledu mojego serduszka. Moje pytanie jak bardzo grozna jest ta choroba dla kobiety w moim wieku mam 23 lata?? Nie wiem co robic dalej z tym wirusem? Potwierdzic badaniem rna metoda PCR jakościowo czy ilościowo? Czy mam sie bardzo martwić ? Pozdrawiam

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, przede wszystkim należy skontaktować się z lekarzem chorób zakaźnych i wykonać badania potwierdzające zakażenie. Ocenić należy przede wszystkim wiremię (PCR), obecność przeciwciał i genotyp wirusa. Nosicielstwo HCV jest groźne dla zdrowia i wymaga przewlekłego leczenie. Liczyć należy się przede wszystkim z ryzykiem marskości wątroby i rozwoju raka wątrobowokomórkowego (leczenie zmniejsza ryzyko o ponad 75%).