Rezonans magnetyczny i szerokopodstawna pośrodkowa lewoboczna przepuklina

rezonans: na l5 s1 stwierdza sie masywna szerokopodstawna posrodkowa lewoboczna przepukline ktora w postaci masy o wym max. TR 16 MM, AP12MM I CC 6 MMzajmuje lewy zachyłek boczny kanału kregowego , znacznie uciska worek oponowy od strony przednio lewobocznej i lewobocznej oraz uciska i przemieszcza ku tyłowi lewy korzen rdzeniowy na tym poziomie. mam jeszcze mniejsze uwypuklenia l4 l5 i l1 czy konieczna jest operacja? bralem leki od neurologa i chodzilem na fizykoterpie niestety nadal boli

W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
Może ono również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.
Zmiany są dosyć duże, ale o wskazaniach do operacji decyduje również klinika.