Rezonans magnetyczny kręgosłupa - po urazie

Miesiąc temu miałam wypadek samochodowy. Mój samochód został uderzony w tył z dużą siłą (oba auta do kasacji). Mój fotel kierowcy złamał się. Zostałam przewieziona do szpitala. Wykonano tomografię komputerową głowy i kręgosłupa szyjnego-bez zmian pourazowych. Stwierdzono uraz głowy i skręcenie kręgosłupa szyjnego(S13). Założono mi kołnierz ortopedyczny(narazie 6 tyg) i z powodu drętwienia rąk zlecono konsultację neurologiczną. Neurolog zlecił Dexaven i ewentualne wykonanie rezonansu. Po czterech dniach zostałam wypisana do domu. Objęta zostałam opieka poradni neurologicznej i ortopedycznej. W związku z bólami głowy, drętwieniem rąk, dostałam skierowanie na rezonans kręgosłupa szyjnego. Oto wynik: Ograniczona fizjologiczna lordoza kręgosłupa szyjnego. Zaznaczone cechy wczesnej dehydratacji krążków międzykręgowych w odcinku szyjnym kręgosłupa. Przepukliny tylne centralne krążków na poziomie C4 /C5 i C5/C6 uciskające na worek oponowy i wpuklające się do swiatła otworów międzykręgowych obustronnie. Wyciągnięcia kostne na tylnych krawędziach trzonów C4 i C5 uciskające także na worek oponowy. Pozostałe krążki międzykręgowe bez cech uwypuklania sie do światła kanału kręgowego. Nie uwidoczniono zmian ogniskowych w obrębie worka oponowego i rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa. Rok temu miałam małą stłuczkę i po 2 miesiącach zaczął boleć mnie kręgosłup szyjny. Ówczesny wynik rezonansu: Zniesienie lordozy szyjnej. Dehydratacja krążków międzykręgowychC4/C5 i C5/C6.Tylna wypuklina krążka C4/C5oraz tylna Centralno-prawostronna wypuklina krążka C5/C6 uciskająca worek oponowy. Przednie wypukliny tych krążków. Poza tym kręgosłup szyjny bez zmian. Po rehabilitacji bóle i sztywność karku ustąpiły i niestety prawie rok po tym zdarzył się dużo tragiczniejszy dla mnie wypadek.Czy opis aktualnego rezonansu ma związek z wypadkiem? Wydaje mi się, że nastąpiło pogorszenie. Będę zgłaszała w przyszłości szkodę osobową. Czy wypadek spowodował pogorszenie mojego stanu kręgosłupa szyjnego?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Wyniki badań nieznacznie różnią się między sobą, ale trudno mi jest jednoznacznie określić czy postęp dyskopatii i zmian w kręgosłupie szyjnym jest spowodowany bezpośrednio ostatnim wypadkiem czy zwyrodnieniem kręgosłupa.

Myślę, że oba wypadki miały swój wpływ na obecne problemy z kręgosłupem, jednak jeżeli zamierza Pani zgłosić szkodę to lekarz orzecznik będzie osobą która oceni wyniki badań i podejmie ostateczną decyzję.

Pozdrawiam!