Rokowania po operacji piersi

WITAM.BARDZO PROSZE O INTERPRETACJE DIAGNOZY MOJEJ MAMY-66 LAT.JEST PO OPERACJI PIERSI -KWANDRANTEKTOMI Z PROCEDURA WEZLA WARTOWNICZEGO.GUZEK BYL WIELKOSCI 4milimetrow.W CHWILI OBECNEJ PRZECHODZ RADIOTERAPIE 4 TYGODNIOWA.NIE ZNAM WIECEJ DANYCH PONIEWAZ JESTEM W TEJ CHWILI DALEKO OD DOMU MOJEJ MAMY I NIE MAM MOZLIWOSCI ZEBY DOWIEDZIEC SIE WIECEJ NA TEN TEMAT.PROSZE ROWNIEZ O ODPOWIEDZ CZY JEST TO RAK ZLOSLIWY,CZY NASTAPI EWENTUALNIE CHEMIOTERAPIA PO ZAKONCZENIU RADIOTER.I JAKIE SA ROKOWANIA.B.DZ

A jak wyobraża sobie Pan(i) postawienie przeze mnie diagnozy na odległość!?!? Ja nie jestem jasnowidzem , a rozpoznania w onkologii stawia sie na podstawie wyniku badania histopatologicznego fragmentu guza!!! Tego niestety Pan(i) nie podaje!!! Nie mogę więc nic powiedzieć! Proszę skontaktować się z lekarzem prowadzącym! zż

Rafał Stando

Wprawdzie nie można udzielić dokładnej odpowiedzi na pani pytanie z uwagi na brak jakichkolwiek danych na temat rozpoznania histopatologicznego oraz pozostałych badań dodatkowych, natomiast sam fakt zakwalifikowania pani mamy do leczenia oszczędzającego pierś wskazuje na to, że proces nowotworowy nie był bardzo zaawansowany. Uzupełniająca chemioterapia zwykle jest stosowana przed radioterapią, jeśli do tej pory jej nie było, to istnieje szansa, że ten typ leczenia zostanie już "odpuszczony". Możliwe, że będzie konieczne stosowanie leków hormonalnych. O wszystkim zdecyduje lekarz onkolog, posiadający pełną dokumentację.

Rafał Stando

Nazwa "rak" już sama w sobie oznacza "nowotwór złośliwy". Nie ma raków niezłośliwych.

Chory na nowotwór ma prawo do życia bez bólu.

Około 75 % chorych z zaawansowaną chorobą nowotworową wymaga stałego leczenia przeciwbólowego.
Podstawą leczenia bólu jest ocena jego przyczyny.
Ból może być wywołany:
uciskiem i uszkodzeniem tkanek otaczających spowodowanym przez guz lub przerzuty,
naciekaniem okolicznych nerwów, tkanek miękkich, kości, narządów wewnętrznych,
jako wynik zabiegu operacyjnego
zastosowanej radio i chemioterapii
polekowej polineuropatii
zaburzeniami czynności sąsiednich i odległych narządów.
Chorobie nowotworowej często towarzyszą zaburzenia snu i depresja, które wpływają na poziom odczuwania bólu.

Czasami, mimo odpowiedniego leczenia przeciwbólowego może wystąpić ból przebijający lub ból końca dawki.
W leczeniu bólu nowotworowego opracowano schemat postępowania zwany „drabiną analgetyczną”. Przestrzeganie zasad drabiny analgetycznej pozwala na skuteczne leczenie u 70–90 % chorych z bólami nowotworowymi.
W leczeniu bólów nowotworowych powszechnie stosuje się również leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne oraz inne metody: blokady neurolizy leczenie paliatywne.
http://instytutleczeniabolu.pl/47/bol-nowotworowy