Zapytaj lekarza

7 3 7 , 0 5 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rozbieżność w wyniku badania gastroskopii a RTG z kontrastem żołądka

Witam! Doktorze mam pytanie, bo nie wiem do kogo się zwrócić. Ja już nie wiem, co o tym mam myśleć. Miałem robioną gastroskopię. Podaję wyniki: przełyk, wpust b.z., żołądek - błona śluzowa prawidłowa, odźwiernik drożny, opuszka dwunastnicy i cz. pozaopuszkowa b.z. G.O. - duża przepuklina rozworu przełykowego. Test na bakterie ujemny, więc wykryto u mnie dużą przepuklinę. Poszedłem na badanie RTG z kontrastem, żeby wiedzieć więcej i dalej coś działać z tymi badaniami, a tam nic nie wykryto. To znaczy napisali: przełyk i żołądek zmian czynnościowych ani organicznych nie wykazują, kontrast swobodnie pasażuje przez przełyk, obecności przepukliny rozworu przełykowego przepony w pozycji pionowej i lezącej nie wykazało. Naprawdę nie wiem co o tym myśleć? A na badania poszedłem, bo miałem bóle gardła, a czasem serca i szyi. Wszystko przeszło, tylko dalej gardło mnie boli przy przełykaniu i suchość w ustach. Nie wiem, co o tym myśleć, gdzie mam dalej iść? Mam tę przepuklinę i refluks czy nie?

MĘŻCZYZNA, 27 LAT ponad rok temu

Parenting.pl

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Na pewno w tej sprawie trzeba bezpośrednio skonsultować się z gastroenterologiem. Skoro rozpoznanie przepukliny rozworu przełykowego nie potwierdziło się w badaniu RTG górnego odcinka przewodu pokarmowego w pozycji Trendelenburga to rozstrzygającym badaniem powinna być manometria przełyku i ewentualnie dodatkowo pehametria przełyku (diagnozowanie refluksu żołądkowo-przełykowego). O takim badaniu musi zadecydować gastroenterolog. Oczywiście z uwagi na utrzymujące się bóle gardła i suchość w ustach zalecałbym jeszcze konsultację laryngologiczną.

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy