Silne bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym u 22-latki

Witam. Mam 22 lata i strasznie boli mnie kręgosłup w odcinku lędźwiowo-krzyrzowym. nie dam rady spać nawet na brzuchu bo tak boli, nie potrafię zrobić najprostszych ćwiczeń na poprawę sylwetki bo plecy mi nie pozwalają. po pływaniu na basenie ból jest nie do zniesienia i oczywiście nieprzespana noc z tego powodu i wtedy dziwnie mi przeskakuje w plecach jakby się kości przestawiały. w kolanach, w kostkach, w łokciach też mi tak chrupie, ogólnie wszędzie gdzie jest jakieś zgięcie
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Trening na zdrowy kręgosłup

Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.

Aleksander Ropielewski
79 poziom zaufania

Na pewno objawy wymagają konsultacji z ortopedą lub fizjoterapeutą. Bez przeprowadzenia badania trudno jest mi stwierdzić jednoznacznie jaka jest przyczyna Pani dolegliwości.

0
Lek. Tomasz Budlewski
79 poziom zaufania

Konieczne jest badanie lekarskie aby móc coś więcej powiedzieć. Proponuję udać się do lekarza rodzinnego, po wstępnym badaniu będzie można zalecić odpowiednie dalsze postępowanie.

0

W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Jedną z częstszych przyczyn jest choroba dysku (krążka międzykręgowego). Wysunięcie dysku może być przyczyną bólu ostrego (tzw. “wypadniecie dysku”) lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku).
Drugą częstą przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego.
Źródłem bólu kręgosłupa mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), stawów krzyżowo-biodrowych (20-30%), oraz tkanki okołokręgosłupowej; ścięgna, więzadła i mięśnie otaczające kręgosłup.

Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
Niewłaściwie dobrane ćwiczenia w tym pływanie mogą nasilać dolegliwości i pogłebiać zmiany

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty