Silne bóle po zespoleniu jelitowo-przewodowym

Rozpoznanie: Kamica wewnątrzwątrobowa. Stan po ECPW. Sposób leczenia operacyjny - zespolenie przewodowo-jelitowe z wycięciem zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych. Stan po cholecystektomii przed 20 laty. W tydzień po operacji zaczęły się b. mocne ataki bólowe w miejscu zespolenia. Będąc w szpitalu, odstawiono zarówno picie, jak i jedzenie. Było podejrzenie o bóle związane z trzustką. Jednak wyniki parametrów trzustki były co dzień lepsze a ataki w dalszym ciągu są. Występowały również podczas przyjmowania kroplówki z pyralginem, no-spą. Operacja miała miejsce 4 grudnia 2012, a bóle w dalszym ciągu występują. Lekarz operujący mnie stwierdził, iż mogą one ustąpić, ale równie dobrze ta dolegliwość może się utrzymywać. Bóle te występują co dwa, trzy dni. Następują te ataki bolesności cztery, pięć razy jeden po drugim. W szpitalu pielęgniarka poradziła mi jak czuję, że ból napływa to mam nabrać jak najwięcej powietrza w przeponę. Tak to mi pomaga na tyle, że nie ma tego "zamknięcia" bólu, gdzie nie wiedziałam na jakim świecie jestem. Bóle te trwają 6, 7 sekund. Teraz w nabieraniu powietrza do przepony odczuwam duży ból, ale nie ma tego apogeum. Nie wiem czy można się przyzwyczaić czy też zaakceptować tak silny ból?

Prawdopodobnie bóle powinny powoli ustępować. To kwesta czasu i gojenia się zespolenie jelitowo-przewodowego. Jest Pani świeżo po zabiegu i niestety może występować obrzęk w zakresie zespolenia co wywołuje okresowe zaburzenia w odpływie żółci i związane z tym silne dolegliwości bólowe. Powinny w tym momencie skutkować ustąpieniem dolegliwości środki rozkurczowe i przeciwbólowe. Takie objawy z czasem zapewne miną po wygojeniu się zespolenia. Myślę, że to kwesta kilku tygodni. Proszę o cierpliwość i systematyczne kontrole chirurgiczne.