Skąd takie zmiany w badaniach?

Dzień dobry, mam 25 lat i rok temu mialam usuniętą cała tarczycę ze wzgledu na gruczolaka tarczycy. Otrzymalam wskazowki aby zazywac euthyrox N100 i taką dawkę prawidlowo przyjmowalam az do ubieglego msc do tej pory dawka byla w porzadku badania co msc ok. W ubieglym miesiacu TSH wynosilo 0,030 (nie pamietam wyniki ft3 ft4) lekarz pozu stwierdził ze jest nadczynnosc i dawke powinnam zmienic ze 100 na 50. Zaczelam czuc sie nieciekawie, uderzenia zimna ciepla notoryczne mdłosci. Wykonalam badanie po mac przyjmowania euthyroxu 50 wynik: TSH 53,540 Ft3. 1,93 Ft4 0,94 Kolejna Pani doktor widzac badania stwierdzila ze powinnam znowu zazywac dawke 100 i nie wie dlaczego inna osoba zmienila dawke na 50. Skad takie nagle zmiany w badaniach? Czy da się to w miarę szybko unormowac?Nie mowiac o samopoczuciu wliczajac ciagle mdlosci i zle trawienie.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Skąd u mnie te zmiany okresu?

skrocila mi sie miesiączka, pomocy! mam 21 lat,dziewica, odkąd pamiętam moja miesiączka trwala 5-6dni i przez pierwsze dni byly obfite a od 2 lat mam 4 dni i jest do tego skapa, trwa dwa dni a potem mam brązowe plemienia. cykle mi się wahają 24-27, byłam z tym u ginekologa powiedział że to normalne ale nie wiem. mogę dodać że to wszystko zaczęło gdy przyszłam silną nerwice lękowa i czy to od tego moglo mi się tak zmienić?
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Witam! Zaburzenia emocjonalne mogą mieć wpływ na czynności wywoływane grą hormonalną. Jeżeli specjalista od chorób kobiecych nie widzi przyczyn somatycznych to należy rozważyć tę wersję i ew. porządnie poleczyć zaburzenia nerwicowe. Oczywiście stosowane leki także mogą wpływać na grę hormonalną, ale odpowiednio dobrane z głównym psychoterapeutycznym stylem leczenia nerwicy nie powinien wpływać na stany kobiece. Uprzedzam jednak, że leki te źle wpływają na rozwój płodu i nie należy ich podawać w okresie ciąży. Powodzenia W. Łuczkowski.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Skąd u mnie okresowe zmiany nastrojów?

Witam! Mam 18 lat i uczę się w liceum. Już w gimnazjum zauważyłam u siebie okresowe zmiany nastrojów, niezwiązane z porami roku. Na zmianę doświadczałam głębokiego smutku i okresów "normalnych". Podejrzewam, że były one związane z tym, że miałam kłopoty z koleżankami, czułam się obco w środowisku, czasami odrzucana, bezwartościowa. I tak jest do tej pory. Od kilku miesięcy wszystkie objawy depresji nasiliły się: bezsenność, głęboki smutek, lęki, płaczliwość, poczucie beznadziejności, myśli samobójcze z głębokim zamiarem ich zrealizowania. Psychiatra stwierdził depresję i zapisał mi Stimuloton, ale on w ogóle nie pomaga.

Zastanawiam się, czy nie jestem chora na depresję dwubiegunową, objawy się zgadzają: czasami czuję się tragicznie, beznadziejnie, bez wyjścia z sytuacji, nielubiana. Czasami czuję się normalnie, a innym razem czuję się świetnie, chodzę na imprezy, wszędzie mnie pełno, czuję, że mogę wszystko. Snuję wielkie plany, raz nawet zdecydowałam się pojechać na koncert do Dublina, sama; zaczęłam rezerwować bilety lotnicze, noclegi, znalazłam sobie pracę. Dobry nastrój pojawia się najczęściej z dnia na dzień i trwa tydzień, dwa. Okresy depresji są dużo dłuższe.

Zastanawiam się też, czy mój problem z wyzdrowieniem tkwi w braku pewności siebie, poczucia własnej wartości i braku psychoterapii, czy w tym, że moi przyjaciele raczej nie przejęli się moim problemem, nie mam w nich pełnego oparcia, a jeśli udzielają pomocy, to nie starają się, jest ona krótkotrwała. Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu
Paulina Witek Psycholog, Warszawa
72 poziom zaufania

Witam!

Jeżeli objawy depresji nasilają się pomimo brania leku, powinnaś koniecznie skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Rzeczywiście dobrze byłoby zweryfikować trafność diagnozy. Zaufanie do osoby prowadzącej leczenie jest fundamentalną zasadą każdej terapii, jeżeli nie masz z psychiatrą lub psychoterapeutą dobrego kontaktu, może warto pomyśleć o ewentualnej zmianie specjalisty?

Sama dostrzegasz problem, pisząc o poczuciu niskiej wartości i braku zrozumienia przez najbliższych, a nawet byciu odrzuconą przez środowisko szkolne. Takie czynniki mają pośrednio związek z pojawieniem się dolegliwości, natomiast znalezienie bezpośredniej przyczyny to zadanie dla psychologa prowadzącego terapię. Poza przyjmowanymi lekami zdecydowanie powinnaś podjąć psychoterapię. Regularne spotkania z psychologiem powinny pomóc w uporaniu się z trudnościami i wzmocnią efekt farmakoterapii. Taka osoba z pewnością potraktuje Twój problem poważnie i będzie w stanie udzielać na bieżąco przydatnych wskazówek, w przeciwieństwie do rówieśników, którzy jeśli nigdy nie spotkali się z przypadkiem depresji u siebie lub najbliższych, mogą tego zupełnie nie rozumieć.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty