Skutki skręcenia kręgosłupa szyjnego u 14-latki

Szanowni Państwo W wyniku wypadku samochodowego 14-sto letnia córka doznała skręcenia kręgosłupa szyjnego.Zostało wykonane tylko zdjęcie kręgów szyjnych i kołnierz ortop.Jakie mogą być skutki takiego wypadku u dziecka na przyszłość, czy wykonane badania wystarcza aby ocenić obrażenia ? pozdrawiam

Renata GrzechociĹska

Witam.
W przypadku skręcenia kręgosłupa szyjnego dochodzi no naciągnięcia więzadeł, torebek stawowych i mięśni. Może to doprowadzić do tworzenia się krwiaka wokół korzeni nerwowych powodując silny ból promieniujący do kończyny górnej, lub utworzenia się krwiaka pozagardłowego, objawiającego się silnym bólem gardła przy połykaniu. Wykonanie rtg kręgosłupa szyjnego jest wystarczającym badaniem. Jeżeli dojdzie do niestabilności kręgosłupa konieczna może być operacja.
Pozdrawiam