Smarowanie blizny pooperacyjnej maścią

Witam, jestem 9 dni po operacji stenozy szyjnej i szwy mam już zdjęte. Po jakim czasie mogę smarować bliznę pooperacyjną na szyi i czym, czy maścią z silikonami , czy maścią typu Cepan lub Contratubex. Chciałabym zaznaczyć, że non stop muszę nosić duży kołnierz ortopedyczny, który powoduje otarcie naskórka i duży dyskofort. Dziękuję

A kto powiedział , że jest konieczność stosowania jakichkolwiek preparatów na bliznę? Proszę skonsultować temat z operatorem! zż