Somatotropina na wzrost

Dzień dobry, zacznę od tego, że mam 169 cm wzrostu i w styczniu skończyłem 20 lat. Moje pytanie brzmi czy jeśli udałoby mi się zdobyć somatotropinę to urósłbym jeszcze? Niedługo będę dysponował sporą kwotą pieniężną i zastanawiam się nad tym. Proszę, aby wypowiedziała się osoba, która się na tym zna lub radę do jakiego lekarza powinienem się udać, aby omówić z nim ten temat. Bardzo mi zależy na tym aby być wyższym o jakieś 5-10 cm. Czy somatotropina będzie skuteczna w moim przypadku? Może ktoś stosował somatotropinę i ma własne doświadczenia na ten temat. Jakie skutki uboczne może spowodować somatotropina? Po jakim czasie będę mógł zauważyć efekty stosowania somatotropiny? Będę wdzięczny za każdą rzetelną odpowiedź na temat stosowania somatotropiny. Z góry dziękuję za odpowiedź i bardzo serdecznie pozdrawiam. Przemysław
MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

Człowiek rośnie (na długość) do 18 -20 roku życia, przy czym najintesywniej w wieku 12-14 lat.
Przyjęcie teraz somatotropiny może spowodować akromegalię - rozrost kości płaskich lub tycie.
Ponadto należy pamiętać że nigdy hormonów nie można przyjmować bez konsultacji z lekarzem.

0

Witam, zwykle pomiędzy 15. a 18. rokiem życia, w wyniku zarośnięcia chrząstki nasadowej kości długich, młody człowiek osiąga swój wzrost ostateczny, tak więc podawanie somatotropiny w Pana wieku nie zwiększy wzrostu. W przypadku niedoboru hormonu wzrostu w wieku dorosłym można go suplementować celem poprawy jakości życia, ale tylko pod kontrolą endokrynologa, gdyż przedawkowanie hormonu może doprowadzić do akromegalii.

Pozdrawiam serdecznie

Marek Derkacz

0
Magdalena Mroczek
83 poziom zaufania

Witam,

Somatotropina jest hormonem stosowanym jako lek i nigdy nie wolno jej stosować samemu, bez konsultacji z lekarzem. Mężczyźni rosną do około 18-20 roku życia i związane jest to z tzw. chrząstką nasadową. Po tym wieku rośnięcie nie jest już możliwe, nawet przy przyjmowaniu somatotropiny. Dlatego nie ma sensu przyjmowanie tego hormonu, stosuje się go czasami jako lek w bardzo określonych przypadkach i u dzieci. Pan znajduje się już na końcu wzrastania, być może możliwe jest urośnięcie jeszcze jakichś 1-2 cm, ale nie wiele więcej. Najintensywniejszy wzrost odbywa się w wieku 14-15 lat. Po tym okresie rośnie sięzdecydowanie wolniej.

Somatotropina jest to hormon wzrostu, wydzielany przez przysadkę mózgową. hormonu wzrostu odbywa się pulsacyjnie, a częstotliwość i intensywność impulsów zależy od wieku i płci. Jeśli, przy określonych guzach przysadki, wydzielana jest w nadmiarze i odbywa się to przed końcem okresu wzrastania, czyli wtedy kiedy jest jeszcze obecna chrząstka nasadowa, wtedy dochodzi do gigantyzmu, czyli nadmiernego wzrostu wszystkich kości i osiągania bardzo wysokiego wzrostu. Jeśli natomiast somatotropina wydzielana jest w nadmiarze po okresie wzrastania, wtedy prowadzi do wystąpienia akromegalii. Objawia się to powiększenie twarzoczaszki, rąk i stóp, rozrost tkanek miękkich, kości oraz narządów wewnętrznych.

Somatotropina nie jest suplementem diety, a lekiem, który przyjmowany niewłaściwie może spowodować poważne efekty uboczne. Dlatego nie można kupić jej bez recepty ani przyjmować samemu. W niektórych, rzadkich przypadkach, przy bardzo niskim wzroście można wykonać operacje ortopedyczne wydłużające kości. Są one jednak bolesne, a rehabilitacja po nich długotrwała. Jeśli wzrost mieści sie w granicach normy, chęć bycia wyższym może wynikać z braku akceptacji samego siebie. W takich przypadkach wskazana jest konsultacja z psychologiem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty