Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych a interakcja z innymi lekami

Witam, czy na antykoncepcję hormonalną (konkretnie Daylette), przyjmowanie leków takich jak: -pyralgina -ibum -thiocodin -tymianek z podbiałem i szałwią -sebidin - scorbolamid - isla tabs -syrop prawoślazowy może mieć wpływ obniżający skutecznosć? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Jednoczesne stosowanie antykoncepcji z pyralginem przez dłuższy czas może spowodować hiperkaliemię, co jednak nie wpływa na skuteczność tabletek. Jednoczesne stosowanie z antykoncepcją preparatów Sebidin i Scorbolamid skutkuje podwyższeniem stężenia estrogenu we krwi, dlatego warto uważnie dawkować i odstawiać obydwa preparaty. Nagłe odstawienie wysokich dawek może skutkować obniżeniem skuteczności antykoncepcji. Pozostałe preparaty nie wykazują interakcji, tj. także wpływu na skuteczność.