Stosownie antykoncepcji hormonalnej i antybiotykoterapii a ryzyko ciąży po pęknięciu prezerwatywy

Witam, przyjmuję od około 1,5 roku tabletki antykoncepcyjne Narraya Plus, w dnaich 10-16.07 przyjmowałam antybiotyk Amoksiklaw na zapalenie gardła, dnia 21.07 przyjęłam jednodniowy antybiotyk Monural a obecnie od 22.07 przyjmuję globulki dopochwowe Clotrimazolum GSK. Czy przyjmowane przeze mnie leki mają oboecnie wpływ na działanie antykponcepcji? dziś odbyłam stosunek, używając dodatkowego zabezpieczenia, prezerwatywy, która pękła. Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę ?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Wśród wymienionych leków tylko Amoksiklav zmniejsza skuteczność antykoncepcji hormonalnej. W czasie antybiotykoterapii oraz 7 dni po jej zakończeniu powinna Pani zatem stosować dodatkowe zabezpieczenie. Do stosunku doszło 9 dni od odstawienia Amoksiklavu - nie ma zatem powodów do niepokoju.