Antykoncepcja, antybiotykoterapia, stosunek przerywany, a prawdopodobieństwo ciąży?

Witam! Od kilku miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne. Niestety z powodu ostrej infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych przepisano mi antybiotyk zawierający w swoim składzie, po dwóch tygodniach byłam zmuszona zastosować kolejny antybiotyk, tym razem działający na schorzenia układu pokarmowego na bazie. Wiem, że antybiotykoterapia osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych i powinno się w trakcie stosunku stosować dodatkowe zabezpieczenie. Wiem również, ze stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcyjną, ale czy w opisanej sytuacji niedoprowadzenie do ejakulacji w pochwie można uznać za wystarczające zabezpieczenie przed niepożądaną ciążą? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Antybiotykoterapia, w zależności od preparatu, rzeczywiście może powodować osłabienie skuteczności antykoncepcyjnej preparatów hormonalnych. W czasie stosowania antybiotyku oraz 7 dni po zakończeniu powinno się zatem stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne. Odpowiadając na Pani pytanie, jak sama Pani napisała: "stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcyjną". Warto byłoby zatem stosować metody na przykład barierowe, które mają uznaną skuteczność.

Proszę jednak pamiętać, że antybiotykoterapią leczy się tylko choroby o etiologii bakteryjnej. Choroby wirusowe dróg oddechowych generalnie leczy się objawowo.