Szanse na zajście w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam, od kilku lat biorę tabletki antykoncepcyjne, najpierw Diana 35, teraz Cilest. Mam 24 lata, zaczynamy z chłopakiem myśleć o przyszłości, małżeństwie. Obawiam się tylko co będzie jak je odstawię, wcześniej miałam bardzo bolesne miesiączki, do tego zachodzi ryzyko zajścia w ciążę zaraz po odstawieniu albo czy w ogóle po tylu latach będę w ogóle mogła w nią zajść... :( Jak się zabezpieczać, czy tak długoletnia antykoncepcja jest bezpieczna? Chcę je odstawić a zarazem się boję. :( Proszę o fachową poradę.

Witam serdecznie! Antykoncepcja hormonalna najnowszej generacji zawiera minimalne ilości hormonów gwarantujące zapewnienie pełnego zabezpieczenia przy jednoczesnym zmniejszeniu działań niepożądanych. Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne stosowane zgodnie z zaleceniami producenta w wysokim stopniu odwzorowują kobiecy cykl miesięczny. Odstawienie preparatu możliwe jest w dowolnym momencie. Zalecane jest jedyne dokończenie bieżącego blistra, by nie doprowadzić do ewentualnych zaburzeń hormonalnych. Nie ma doniesień, które informowałyby o konieczności ostawienia antykoncepcji hormonalnej po określonym czasie ze względu na ryzyko powikłań. Nie ma również wskazań do wykonywania kilkumiesięcznych przerw co kilka miesięcy. Badania kliniczne pokazują, iż zwiększona płodność po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej obserwowana jest jedynie w pierwszym miesiącu. Pozdrawiam