Szmery na serduszku u niemowlaka

Witam! Proszę o interpretację badań mojego 7-miesięcznego synka. Podczas wizyty szczepiennej pani doktor zauważyła jakieś szmery na serduszku, wykonaliśmy badania w szpitalu. Synek ma się ogólnie dobrze - ma apetyt, ładnie przybiera na wadze, nie choruje - poza dwoma razami: katar, gdzie ostatnio mógł być związany z osłabieniem przy ząbkowaniu i gorączką: z 5 razy - najwyższa temp. 38.2. Lekarze cały czas pytają czy przebył jakiś stan zapalny? (Mówiłam jak wyżej napisałam). Czy lekarz ginekolog mógł już coś wysłuchać, gdyż zlecił mi branie ACARDU w 24 tyg. ciąży? W ciąży musiałam się oszczędzać. Mały ważył po urodzeniu 3100g, 10 pkt. w skali Apgar. Czy ta arytmia może być rozwojowa, czy może zaniknąć? Proszę o więcej informacji, gdyż otrzymałam zdawkowe: dalsza obserwacja dziecka i kontrola w por. kardiologicznej. Rozpoznanie: Zaburzenia rytmu serca. Wyniki badań: OB: 20 Morf.: Hb-10.9, E-4.46, L-8.6, Ht-33.8, PLt-499. Obraz krwi obwodowej: segm.-22, limf.-76, eoz.-1, mno.-1.

Witam! Na podstawie samej epikryzy można przypuszczać, że w badaniu fizykalnym lekarz wysłuchał nad sercem skurcze dodatkowe, wykonane badania wyjaśniły, że są to dodatkowe pobudzenia nadkomorowe. Są to niegroźne zaburzenia rytmu serca, dość często towarzyszące wadom serca czy nadczynności tarczycy. W tej sytuacji wykluczono najczęstsze przyczyny dodatkowych skurczów nadkomorowych, wobec tego wystarcza obserwacja kardiologiczna i dbanie o równowagę elektrolitową (Asmag). Z Pani opisu wynika, że podczas badania przed szczepieniem lekarz wysłuchał nad sercem również szmery. W przypadku dzieci, szmery nad sercem mogą wiązać się z wadą serca, ale mogą być również niewinne tzn. nie wiążą się wówczas z istotną wadą serca. W przypadku Pani synka w ECHO serca wykryto struny rzekome, co może tłumaczyć szmery wysłuchane nad sercem. Struny rzekome nie są wadą serca, są jedynie zmiennością strukturalną, która może powodować szmery, nie wymaga to leczenia. Odpowiadając bezpośrednio na Pani pytania, lekarz ginekolog raczej nie wysłuchał szmeru serca u dziecka. Acard został zlecony prawdopodobnie z innej przyczyny. Rozpoznane zaburzenie rytmu nie jest poważnym zaburzeniem rytmu zagrażającym życiu i zdrowiu dziecka, być może ulegnie zanikowi wraz ze wzrostem dziecka. Konieczne jest pozostanie pod opieką kardiologa, który będzie monitorował ewentualne zmiany w funkcjonowaniu układu bodźcotwórczo-przewodzącego i dobierał odpowiednie leczenie, które w przyszłości może zostać zmodyfikowane. W tej chwili nie ma powodów do niepokoju, należy stosować się do zaleceń lekarza. Pozdrawiam serdecznie!