Szmery w sercu u 4-letniego dziecka

Witam . Mam 4-letniego syna u którego lekarz usłyszał szmery na sercu miał jakiś rok. Podobno często tak jest u takich dzieci i mieliśmy obserwować . i tak było przy każdej następnej wizycie sprawdzane i cały czas były ponad pół roku temu znikły . a teraz znowu wróciły co to może być i czy powinniśmy odwiedzić kardiologa ? Czy nadal czekać jak doktor radzi tylko na co?

Lek. Bianka Małczuk

Witam. W przypadku wysłuchania szmeru w sercu zalecana jest konsultacja u lekarza kardiologa i wykonanie badania echo serca. Najczęściej szmery u dzieci w tym wieku nie są związane z występowaniem poważnych schorzeń, ale zalecana jest obserwacja i wykonanie badania obrazowego. Skierowanie do lekarza kardiologa może wystawić lekarz rodzinny. Pozdrawiam.