Sztywnienie stawów a możliwe przyczyny

Kiedy któryś ze stawów jest zbyt długo wyprostowany i nieaktywny, sztywnieje, a potem pobolewa przy zginaniu. Niektóre ze stawów zaczynają lekko boleć samoistnie zależnie od dnia. Według reumatologa, nie ma stanu zapalnego, ani problemów z kręgosłupem, a przyczyną jest tryb życia i wystarczy gimnastyka. Według wyników badań krwi i RTG wszystko jest w normie. Mimo tego oraz wspomnianej gimnastyki sytuacja się nie poprawiła. W tej chwili czekam na drugą wizytę u reumatologa. Co może być przyczyną?

Bóle wielu stawów mogą być spowodowane nie tylko przez rzs ( reumatoidalne zapalenie stawów) ale także przez długotrwałe infekcje oraz inne choroby: zaburzenia czynności tarczycy, wątroby, jelit lub łuszczycę. Dlatego ważne jest wykonanie badań, przede wszystkim w kierunku czynnika reumatoidalnego, a w przypadku braku zmian reumatologicznych, w kierunku w/w chorób.