Tabletki antykoncepcyjne - czy mogę być uczulona?

Witam. Antykoncepcję zaczeęłam w wieku 19 lat, poniewaz wcześniej nie mialam takiej potrzeby. Przebywam za granicą i jako pierwsze tabletki przepisano mi Cilest, które brałam przez ok 2,5 roku po czym zauważyłam, że okolice intymne zaczynają się czerwienić i pojawia się świąd bardzo dokuczliwy. Udałam się do Polski, do ginekologa z powyższym problemem, natomiast z badań wynikło, że mam zapalenie jednego z jajnikow i małe torbiele na jajnikach, których jak lekarz stwierdził łatwo się pozbyć braniem tabletek, ponieważ hormony likwidują torbiele. Ponadto lekarz stwierdził, że świąd i pieczenie może być zapaleniem, które wynika z zapalenia jajnika. Przepisano mi wiele antybiotykow i na ten okres zaprzestałam brania cilest i wszystko wróciło do normy. Po 3 miesiącach chciałam wrócić do cilest, ale po pobraniu 4 tabletki problem powrócił (świąd i zaczerwienienie), więc natychmiast zaprzestałam brania tabletek i od tego czasu nie byłam na tabletkach ponad rok czasu i wszystko było super. Do czasu, kiedy udałam się do lekarza po tzw. Mini pills Cerazette, które zawierają tylko progesteron. Zaczęłam je brać 7 dni temu i problem pojawia się znowu. Proszę o pomoc, bo naprawdę nie wiem czy mam zaprzestać brania jakichkolwiek tabletek antykoncepcyjnych czy może spróbować jakiejś innej metody? Dziękuję. Magda

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Doustne tabletki antykoncepcyjne jak każdy preparat chemiczny mogą wywoływać wiele działań niepożądanych, w tym reakcje alergiczne. Jeżeli zauważyła Pani zależność między przyjmowaniem tabletek a występowaniem dolegliwości,  to najprawdpobodobniej ma Pani alergię na któryś składnik preparatów doustnych. Wskazana jest wizyta u ginekologa , który rozważy z Panią zamianę preparatu antykoncepcyjnego na inny. Być może konieczna będzie zamiana metody na parenteralną, tzn plaster lub zastrzyk (który jest dostępny w Anglii).
Zachęcam do zapoznania się  z artykułem: http://abcantykoncepcja.pl/uczulenia-na-skladniki-chemicznych-srodkow-an...
Pozdrawiam.