Tłuszczak a tłuszczakomięsak

Witam! Chciałam się dowiedzieć czym różni się tłuszczak od tłuszczakomięsaka, wiem że ten drugi to nowotwór złośliwy który może dawać przerzuty. Ale chodzi mi o to czym się różnią, czy któryś boli, jakie są różnice między nimi w wyglądzie?

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Obydwa nowotwory wywodzą się z tkanki tłuszczowej więc makroskopowo bywają podobne. Na przekrojach w obrebie mięsaka występowac mogą wylewy krwawe oraz ogniska martwicy. Guz złośliwy nacieka okoliczne tkanki więc zwykle jest nieprzesuwalny względem podłoża, natomiast tłuszczak zwykle da się przemieścić. Występowanie bólu zależy od umiejscowienia i rozmiaru nowotworu i nie jest charakterystyczne dla konkretnego rozpoznania.