Torbiel Bakera oraz znaczne zmiany zwyrodnieniowe kolan

Dzień dobry! Badanie żył kończyny dolnej prawej wykonane 07.10.2009 r. wykazało, cytuję: "w obrębie dołu podkolanowego obecna klepsydrowata przestrzeń płynowa, powyżej linii stanu 26 x 8 mm oraz poniżej linii stawu kolanowego 24 x 14 mm". Odczuwam ból, ale raczej tylko w przypadku uciśnięcia np. kucając. Ponadto zdiagnozowano u mnie znaczne zmiany zwyrodnieniowe kolan, natomiast badanie densytometryczne kręgosłupa wykonane w dniu 15.05.2013 r. wykazało zaawansowaną osteopenię (brak 3% do osteoporozy). Od miesiąca uczęszczam do fitness clubu, gdzie ćwiczę na elipsie, rowerku stacjonarnym i maszeruję na bieżni, na każdym z tych urządzeń po ok. 20-30 minut. Po wczorajszym treningu zauważyłam powiększenie się "tego czegoś" pod kolanem i pobolewanie. Proszę o odpowiedź, co powinnam uczynić i czy ćwiczenia w siłowni na wymienionych wyżej urządzeniach są dla mnie wskazane i bezpieczne (chciałabym zgubić ok. 4 kg), szczególnie z uwagi na ów twór pod kolanem? Pozdrawiam, Marianna

W takiej sytuacji radziłbym skonsultować się bezpośrednio z ortopedą. Taki opis badania USG dołu podkolanowego sugeruje występowanie torbieli Bakera. Wysiłek fizyczny może powiększać takie torbiele, jeśli są połączone z jamą stawu kolanowego. Jedynie leczenie operacyjne może pomóc w wyzbyciu się problemów i dolegliwości związanych z tymi torbielami. Proszę z tym wynikiem USG udać się do ortopedy. On po bezpośrednim badaniu zaleci odpowiedni sposób postępowania (być może leczenie zabiegowe).