Torbiel Nabotha - czy trzeba ją leczyć?

Wczoraj lekarz podczas badania usg stwierdził u mnie torbiel nabotha, powiedział on, że to nic takiego i nic się z tym nie robi. Czy to prawda, że torbiel nabotha jest  niegroźna i czy może zniknąć? Wczoraj podczas wkładania do pochwy tabletki wyczulam zgrubienie, okrągławe, trochę twardsze od pozostałej części głęboko w pochwie. Nigdy żaden lekarz nie mówił, że jest coś nie tak, wczoraj też nie. Co to może być? Czy podczas badania lekarz ogląda i bada pochwę? Czy to zgrubienie, które wyczułam, to jest ta torbiel nabotha, którą stwierdzono u mnie podczas badania usg? Próbowałam poczytać trochę w internecie na temat torbieli nabotha, ale nigdzie nie znalazłam potwierdzenia czy objawia się ona własnie w taki sposób. Czy torbiel nabotha faktycznie jest niegroźna i nic z tym nie trzeba robić czy należałoby jednak przyjąć jakieś leki albo zrobić dodatkowe badania? Z góry dziękuję za każdą informację. Pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Torbiele Nabotha to niegroźne zbiorniki retencyjne znajdujące się w szyjce macicy. Powstają zwykle w drodze zaczopowania gruczołów śluzowych. Opinie na temat ich leczenia są sprzeczne. Niektórzy ginekolodzy są za ich usunięciem, niektórzy zalecają jedynie obserwację. Wskazane jest jednak pobranie cytologii z okolicy zmiany.

Wyczuwana przez Panią zmiana może być opisywaną torbielą (jeśli faktycznie jest ona głęboko). Jeżeli regularnie chodzi Pani do ginekologa i nikt nie zwrócił uwagi na nieprawidłowości, nie widzę podstaw do obaw.

Ze względu na brak informacji na temat powodu wykonywania badania nie mogę powiedzieć nic więcej.

Pozdrawiam.