Usunięcie zaćmy u 5-letniego dziecka

Usunięcie zaćmy u dziecka. Chciałam zapytać o przebieg usunięcia zaćmy u 5 letniego dziecka, wrodzona zaćma, również chciałam zapytać o zalecenia pi operacji czy to prawda że dziecko już nigdy nie będzie mogło ćwiczyć uprawiać sportów czy nawet jeździć na rowerze?

Witam. Po usunięciu zaćmy wrodzonej jest istotne czy będzie wszczepiona sztuczna soczewka tylnokomorowa.Dziecko będzie mogło jeżdzic na rowerze, samochodem jako dorosły. Sporty wyczynowe-zależy od stanu siatkówki,ale rekreacyjnie jak najbardziej. Pozdrawiam