Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 0 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Usunięcie znamienia barwnikowego u 32-latki

Czy wypukłe, uszypułowane znamię barwnikowe o średnicy 7mm, na owłosionej części skroni, podobne do tego: http://www.lubecki.pl/slowniczek/28,znamiona_barwnikowe.html, może zostać usunięte laserem CO2? Było badane dermatoskopowo i odradzono mi usuniecie chirurgiczne ze względu na bliznę. Z drugiej strony ponoć przy znamionach barwnikowych tylko tak można usuwać? Jeżeli dermatolog uzna znamię za "bezpieczne" to można je usuwać bez badań histopatologicznych?
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Znamiona barwnikowe

Większość z nas ma charakterystyczne znamiona barwnikowe na ciele - jedni kilka, inni kilkaset. Są one niegroźne, chociaż może się zdarzyć, że rozwinie się z nich nowotwór.

Co do zasady - nie należy usuwać znamion inaczej, niż chirurgicznie, bo tylko takie usunięcie daje materiał do badania histopatologicznego. Wyjątek zdarza się w przypadku znamion skórnych, najlepiej uszypułowanych, które można usunąć inaczej, lecz o tym musi zdecydować lekarz po uprzednim badaniu dermoskopem. Na odległość nie da się podjąć takiej decyzji.

0

Ja jestem chirurgiem onkologiem i zawsze usuwam zmiany chirurgicznie z następowym badaniem histopatologicznym! Sprawnie wykonane wycięcie zmiany tej wielkości na owlosionej skórze nie powinno pozostawić oszpecającej blizny,a dostanie Pani wynik co zostalo wycięte i z jakim marginesem! Bedzie spokój do końca życia! zż

Specjalista chirurgii onkologicznej i chirurgii ogólnej. Posiada doświadczenie w diagnozowaniu i wycinaniu zmian skórnych oraz leczeniu czerniaka. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Klinice Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaka Skóry w Centrum Onkologii w Warszawie
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy