Utrata ciąży w 35-tygodniu a możliwe przyczyny

Straciłam dziecko w 35 tc. Sekcja zwłok i badania hispatologiczne nie wykazały nic. Nagle przestałam czuć ruchy. Dziecko rozwijało sie dobrze. Lekarz nie zalecił żadnych badań lecz ja się boje o kolejną ciąże. Wyczytałam w internecie o zespole antyfosfolipidowym i trombofilii. Czy gdybym miała w/w choroby to uwidoczniły by się one w łożysku? Jako zakrzepy, zawał łożyska, odklejenie? Proszę o odpowiedź

Aleksander Ropielewski

Tak, opisany przez Panią zespół antyfosfolipidowy powoduje zaburzenia ukrwienia łożyska. Odklejenie łożyska byłoby widoczne klinicznie. Poza tym opisane przez Panią zaburzenia widoczne są w badaniach krwi (swoiste przeciwciała, zmniejszenie poziomu czynników krzepnięcia).