Używanie jednego wziernika w gabinecie ginekologicznym

Witam, Ostatnio byłam u ginekologa i miałam standardowe badanie, zauważyłam jednak że ginekolog użyła wziernika wielorazowego, a nie widziałam aby wcześniej go zdezynfekowała, jedynie po badaniu umyła go zwykłą wodą. Bardzo się boję, że mogłam się czymś zarazić. Czy jest to możliwe i jakie choroby ewentualnie wchodzą w grę?co mam zrobić w obecnej sytuacji? Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam P.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Narzędzia wielokrotnego użytku powinny być dezynfekowane i sterylizowane po każdorazowym ich użyciu. Samo opłukanie wodą nic nie daje.
Stosowanie niejałowych narzędzi może skutkować zakażeniem między innymi wirusami HBV, HCV, HSV, HIV, HPV, itd.