Wziernik w gabinecie ginekologicznym a ryzyko zarażenia wirusem HIV

Lekarz ginekolog do którego uczęszczam przeprowadza badanie wziernikiem metalowym gdzie po skończonym badaniu myje go tylko pod bieżącą wodą i to tyle jeżeli chodzi o sterylizacje a następnie tym samym wziernikiem przystępuje do badania kolejnej pacjentki.Stąd moje pytanie czy zwykła bieżąca woda jest w stanie uczynić z owego wziernika narzędzie sterylne????Czy podczas badania ginekologicznego owym wziernikiem mogę zostać zarażona wirusem HIV???
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Narzędzia wielokrotnego użytku powinny być każdorazowo odkażane w specjalnych płynach dezynfekcyjnych, a następnie sterylizowane. Samo opłukanie wodą nie powoduje, że narzędzie jest sterylne.
Trudno określić ryzyko zakażenia, gdyż jest ono zależne od bardzo wielu czynników. Jest ono jednak znacznie wyższe niż w przypadku stosowania narzędzi wysteryzlizowanych lub jednorazowych.