Możliwość zarażenia wirusem HIV u dentysty

Czy jest taka możliwość aby wirusem HIV zarazić się u dentysty? 3 lata temu ale też 4 miesiące temu byłem na plombowaniu i borowaniu zębów (u różnych dentystów). Było nieco krwi a przecież HIV przenosi się z krwią. Nie mam żadnej pewności czy każdy dentysta czyści narzędzia po poprzednim pacjencie a to nie daje mi spokoju...

Teoretycznie taka możliwość istnieje, ale szanse są znikome. Sprzęt, narzędzia, które są używane w gabinetach stomatologicznych są wyjaławiane w specjalnych urządzeniach (autoklawach) w wysokiej temperaturze co nie pozwala przeżyć żadnym wirusom i bakteriom. Każdy stomatolog ma takie urządzenie, a jego skuteczność jest kontrolowana co najmniej raz w miesiącu przez sanepid. W dzisiejszych czasach tego typu zarażenia praktycznie nie występują w gabinetach, chyba, że to na prawdę "gabinet spod bardzo ciemnej gwiazdy".

Witam. Wszystkie gabinety stomatologiczne podlegają takim samym procedurom dezynfekcji i wyjaławiania. Narzędzia po użyciu są poddawane procesom wyjaławiania według określonych reguł, kontrolowana jest przez specjalne służby sprawność autoklawu (raz w miesiącu ). Jesteśmy poddawani szczegółowym kontrolom przez SANEPID, gdzie to możliwe używamy sprzętu jednorazowego. Myślę, że również ze względu na własne bezpieczeństwo żaden lekarz nie narażałby się na zakażenie ( możliwość np. zakłucia). Proszę zatem być spokojnym na pewno nic Panu nie grozi. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Każdy dentysta ma obowiązek sterylizacji narzędzi po każdym pacjencie . Sposoby dezynfekcji i sterylizacji są ściśle określone przez Sanepid.

Wszystkie narzędzia są sterylizowane w autoklawie ,do tego wirusem HIV jest się trudno zarazić , dużo łatwiej WZW.
Generalnie lekarze raczej mają świadomość zagrożeń i przestrzegają zasad ,do tego gabinety są wyposażone w autoklawy i nie ma powodu ,żeby z nich nie korzystać.