Leczenie kanałowe zęba a ryzyko zarażenia chorobami

Witam.Musze przejść leczenie kanałowe zeba.Jednak bardzo boje sie chorób przenoszonych drogą krwi np.hiv.Bedąc u dentysty słyszałam przez drzwi że dentysta po wyjściu pacjenta który był przedemną wyrzucał narzedzia i otwierał nowe i coś kilkukrotnie pryskał,nastepnie zostałam poproszona. Czy takie postepowanie było prawidłowe?tak bardzo boje sie takich zatrażeń że sie zastanawiam czy wogóle nie zrezygnować z leczenia zęba.Prosze o odpowiedz.

Witam!
Proszę się nie obawiać! Gabinety muszą stosować odpowiednie procedury sanitarne i są regularnie kontrolowane przez Sanepid. Dbając o czystość gabinetu, sterylność narzędzi i sprzętu czy używając rękawiczek lekarz dba nie tylko o bezpieczeństwo pacjenta ale i o własne... W końcu przyjmuje wielu pacjentów... Pozdrawiam.

Każdy gabinet w Polsce ma opracowane procedury sanitarno-epidemiologiczne.Ze statystyk wynika ,że gabinety stomatologiczne w Polsce to jedne z bardziej bezpiecznych miejsc.Powinna Pani bardziej bać się wizyty u fryzjera czy kosmetyczki ,gdzie nie zawsze przestrzega się procedur dezynfekcji i sterylizacji .