Vicebrol Forte a szum w uszach

Dzień dobry, mam 59 lat. Oto mój problem. Prawie od dwóch miesięcy odczuwam szum w uszach. Po konsultacji z lekarzem otrzymałam Vicebrol Forte, po którym rano nie najlepiej się czuję, a wieczorem można powiedzieć, że w miarę. Czy Vicebrol Forte jest dobrze dobrany do mojego problemu? Może Vicebrol Forte ma jakiś zamiennik, który nie będzie powodował u mnie złego samopoczucia? Ponadto, laryngolog zapisał mi Preductal 20 mg i tu mam pytanie, w ulotce nic nie ma na temat szumów tylko, że jest to lek na dławicę. Szukając w internecie wiadomości natknęłam się na pismo ograniczające stosowanie tego leku do powyższego schorzenia. Nie wiem co robić? Brać czy nie brać? Wprawdzie lekarz zalecił mi branie go tylko raz dziennie, ale mimo wszystko wolałabym się upewnić. Z góry dziękuję za pomoc i za wszystkie odpowiedzi.

Magdalena Mroczek

Vicebrol forte to lek stoswany w schorzeniach neurologicznych tj zaburzenia krążenia mózgowego, objawiające się między innymi: niedomaganiem pamięci, obniżeniem sprawności intelektualnej, niezbornością ruchów, zawrotami i bólami głowy. Ma on też działanie wspomagające w leczeniu zaburzeń wzroku i słuchu na podłożu naczyniowym (miażdżyca, retinopatia cukrzycowa) oraz pourazowych stanów niewydolności krążenia mózgowego. Substancją czynną jest winpocetyna. Do działańniepożądanych występujących przy przyjmowaniu leku należą: spadek ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia rytmu serca oraz przejściowe zaczerwienienie skóry twarzy.

Z kolei Preductal to lek stosowany w objawowym leczeniu o osób ze stabilną dławicą piersiową w przypadku nietolerancji leczenia pierwszego rzutu lub gdy jest ono niewystarczające.

Dobrze, że przeczytała Pani ulotki leku przed ich zastosowaniem. O ile stosowanie Vicebrolu ma sens, o tyle stosowanie drugiegi z leków wydaje się być pomyłką. Proszę stosować tylko pierwszy z leków w dawce zalcanej przez lekarza. Lek stosuje się bezpośrednio po posiłku lub w czasie posiłku. Zawsze trzeba poinformować lekarza o innych przyjmowanych lekach, ponieważ mogą zachodzić różne interakcje pomiędzy lekami. Przy przyjmowaniu winpocetyny należy powiedzieć lekarzowi zwłaszcza o występowaniu objawów tj. zaburzenia rytmu serca, ostrej choroby niedokrwiennej czy krwawień do ośrodkowego układu nerwowego.
Szumy w uszach mogą mieć bardzo różne przyczyny. Jeśli lek nie podziała, wtedy należy rozważyć inne przyczyny szumu w uszach i zgłosić się do lekarza, który przepisał lek.