Preductal MR i Polocard przyjmowane razem

Dzień dobry nazywam się Maria i mam 53 lata. Dwa miesiące temu w wyniku zasłabnięcia wylądowałam w szpitalu. Po 3 dniowym pobycie na kardiologii przepisano mi lek Preductal MR. Po kilku tygodniach stosowania leku mój lekarz rodzinny uznał, że nie potrzebuję już leku Preductal MR. Czy słusznie? Boję się ze znowu zasłabnę wydaje mi się ze trochę za krótko trwało to leczenie Preductalem. Obecnie sama sobie kupuję POLO CARD , przyjmuje go od tygodnia i też nie wiem, czy powinnam to robić. Wcześniej przyjmowałam Preductal i może minęło jeszcze za mało czasu, żebym zaczęła brać inny lek? Proszę o rade czy mam isć do kardiologa czy uwierzyć w to co mówi mój lekarz rodzinny. Zastanawiam się również czy lek Preductal może powodować jakieś efekty uboczne? Czy ten lek jest w pełni bezpieczny? Z góry bardzo dziekuje za odpowiedz serdecznie pozdrawiam.

Witam! Wskazania do przyjmowania Preductalu obejmują leczenie pacjentów z chorobą wieńcową, u których leki pierwszego rzutu są nieskuteczne lub źle tolerowane. Lekarz rodzinny miał więc prawo odstawić lek w momencie gdy uznał, że choroba będzie dobrze kontrolowana innymi preparatami. Jeśli chodzi zaś o Polocard to wskazania do jego przyjmowania obejmują profilaktykę zawałów serca i udarów mózgu, chorobę wieńcową oraz stan po przebyciu ostrego zespołu wieńcowego. Jeśli którekolwiek z wymienionych występują w Pani przypadku jak najbardziej istnieją wskazania do jego przyjmowania. Tego typu działanie zawsze powinno być jednak podejmowane w porozumieniu z lekarzem rodzinnym.

Magdalena Mroczek

Precductal jest to lek kardiologiczny. Wskazania do jego przyjmowania obejmują długotrwałe leczenie choroby niedokrwiennej serca i zapobieganie napadom dławicy piersiowej. Ponadto używa się go w leczeniu wspomagającym zaburzeń ślimakowo-przedsionkowych wywołanych niedokrwieniem, takich jak zawroty głowy, szumy uszne, niedosłuch.
Jako substancję czynną lek ten zawiera dichlorowodorek trimetazydyny.

Wszystko zależy od tego jakie obecnie leki Pani przyjmuje. W dławicy piersiowej stosować można różne leki, nie musi to być akurat preductal. Możliwe, że lekarz rodzinny doszedł do wniosku, ze w Pani przypadku lepszy jest inny lek lub, że preductal wykazuje działania niepożądane lub niekorzystnie oddziałuje z przyjmowanymi przez Panią lekami.

Polocard to lek zawierający jako substancję czynną kwas acetylosalicylowy. Lek można kupić bez recepty w aptece. Polocard stosowany jest w profilaktyce chorób układu krążenia zagrażających możliwością powstawania zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych (zawał mięśnia sercowego, niewyrównana i wyrównana choroba niedokrwienna serca) oraz w profilaktyce innych chorób przebiegających z zakrzepami w naczyniach. Lek przyjmuje się w następującej dawce: profilaktycznie 1-2 tabletki 75 mg lub 1 tabletka 150 mg dziennie w czasie lub po posiłku. Lek należy odstawić 5 do 7 dni przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Dlatego ważne jest, aby powiedzieć lekarzowi, że Pani ten lek przyjmuje. Szczególnie należy poinformować lekarza jeśli cierpi Pani na astmę, czynną chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy lub stany zapalne przewodu pokarmowego. Poza tym przeciwwskazanie do przyjmowania leku mogą stanowić niektóre leki stosowane w leczeniu cukrzycy czy przyjmowanie innych leków z grupy NLPZ. Dlatego warto zawsze powiedzieć lekarzowi rodzinnemu o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym również tych bez recepty.

W tym wypadku może Pani zaufać lekarzowi rodzinnemu. Zna on przebieg choroby i ma też odpowiednie kompetencje do odstawiania i przepisywania leków. Radziłabym jednak powiedzieć mu, że bierze Pani aspirynę.