Czy statyny trzeba przyjmować do końca życia?

Mam 35 lat, przebyłem ostatnio jakąś infekcje i brałem antybiotyk clindymacinum 600, zaczął boleć mnie brzuch, wyszła bilirubina nieznacznie podwyższona, cholesterol na poziomie 7.5, dostałem tabletki crosuvo 10mg na 3 miesiące, a później lekarz powiedział że zobaczymy co dalej, nie jestem otyły, ostatni rok prawie w ogóle sportu, czy te tabletki ze statyną trzeba brać do końca życia ?

Lek stosuje się jeśli są wskazania. Takim wskazaniem jest choroba wieńcowa, cukrzyca, udar niedokrwienny mózgu, miażdżycowe niedokrwienie kończyn, czy też jakakolwiek miażdżyca naczyń. Czasem stosuje się lek też wtedy kiedy jest wysokie ryzyko sercowo naczyniowe, a wysoki poziom cholesterolu jest jednym z takich ryzyk. Poza tym palenie papierosów, zawał serca przed 50 rokiem życia u rodziców, otyłość, podeszły wiek. W przypadku kiedy są wskazania lek stosujemy na stałe do końca życia. W związku z pana młodym wiekiem, nie wiem dlaczego dostał pan zalecenie stosowania tego leku. Ważny jest poziom frakcji cholesterolu LDL i HDL. Trzeba to jeszcze raz przedyskutować z lekarzem,