Statyny na wyrównanie poziomu cholesterolu

Leczę się kardiologicznie. Stosuję statyny na wyrównanie poziomu cholesterolu. Niestety mój organizm (nie pierwszy raz) zbuntował się i dostałam wszystkich objawów ubocznych działania statyn. Odstawiłam leki i wszystko wróciło do normy. Nie wiem na jak długo powinnam zaprzestać zażywania leków i czy można je czymś zastąpić? Kontroluje cholesterol i obecnie jest na prawidłowym poziomie.

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Statyny można zastąpić innymi lekami o innym mechanizmie działania. Proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

sugeruję sprawdzenie poziomu witaminy D3 (25OHD3) i ewentualne jej wyrównanie. Statyny lepiej są tolerowane gdy D3 jest wysoka. Warto też spróbować innej statyny.