Czy lęk może doprowadzić do zawału?

Dzień dobry, Mam 32 lata i mam nerwicę lękową. Zdarzały mi się bardzo silne ataki paniki kiedy byłem pewien, że umrę na zawał. Miałem uczucie, że serce wyskoczy mi z klatki piersiowej. Myślałem, że to koniec. Podczas tego typu ataków, 3 razy trafiłem do szpitala. Za każdym razem diagnoza: atak paniki. Miałem robione badania: echo serca, ekg, ekg wysiłkowe, dopplera tętnic szyjnych, morfologie wraz z badaniem cholesterolu. Wszystko ok oprócz nieco podwyższonego cholesterolu (230). Aczkolwiek u mnie w rodzinie jest to dość częsta przypadłość. Uprawiam też dużo sportu. Ostatnio rozmawiałem z pewnym kardiologiem, który powiedział, że możliwe jest aby dostać zawału z powodu silnego lęku. Że skurcz tętnicy wieńcowej może być tak silny, że wywołała to atak serca. Mówił tu o pacjentach, których sam ,,monitorował" i którzy nie mieli w żyłach blaszki miażdżycowej, a którzy dostali zawału tylko z powodu bardzo silnego lęku. To było kilku pacjentów w jego 25 letniej karierze, ale mimo wszystko.. Cały czas myślałem, że w pełni zdrowa osoba z przebadanym sercem nie może dostać zawału od lęku. A tutaj moje wyobrażenie runęło jak domek z kart. Czy jest możliwość, aby inny kardiolog mógł wypowiedzieć się w tej kwestii ? Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
MĘŻCZYZNA, 33 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Przede wszystkim chcę wyrazić moje pełne zrozumienie i współczucie dla trudności, z jakimi się Pan mierzy. Nerwica lękowa i doświadczane przez Pana ataki paniki to wyzwanie, które wymaga nie tylko wsparcia medycznego, ale i emocjonalnego. To, co Pan opisuje, wskazuje na bardzo intensywne doświadczenia, które z pewnością są bardzo obciążające.

W tym kontekście również rozumiem Pana zaniepokojenie informacją otrzymaną od kardiologa. Proszę pamiętać, że medycyna jest dziedziną, w której każdy przypadek jest indywidualny i nawet wśród osób z podobnymi objawami, przyczyny i przebieg mogą się różnić. Faktycznie, w literaturze medycznej opisane są rzadkie przypadki, kiedy ekstremalny stres czy silny lęk mogą wpływać na funkcjonowanie serca, prowadząc do zjawiska znanego jako kardiomiopatia takotsubo, czyli syndrom złamanego serca - https://portal.abczdrowie.pl/przypomina-zawal-ale-to-skutek-silnych-emocji-kardiolodzy-mowia-o-zlamanym-sercu. Jest to jednak zjawisko rzadkie i zazwyczaj odwracalne.

Jednak warto pamiętać, że większość ataków paniki, choć bardzo nieprzyjemna, nie prowadzi do tak skrajnych konsekwencji. Fakt, że Pana serce zostało dokładnie przebadane i wszystkie wyniki są w normie, jest bardzo dobrym znakiem i wskazuje na to, że jest Pan zdrową osobą. Mimo to, jeśli potrzebuje Pan dodatkowego uspokojenia i zapewnienia, warto zasięgnąć drugiej opinii medycznej. Inny kardiolog może rzucić nowe światło na Pana obawy i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Bardzo ważne jest, by kontynuował Pan leczenie w zakresie nerwicy lękowej. Praca z psychoterapeutą lub psychologiem może pomóc Panu w zarządzaniu lękiem i atakami paniki, a także w zrozumieniu i złagodzeniu ich przyczyn. Proszę pamiętać, że poszukiwanie wsparcia i dbanie o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne jest znakiem siły. Mam nadzieję, że znajdzie Pan drogę, która zaprowadzi Pana do lepszego samopoczucia i spokoju. Życzę Panu dużo zdrowia i wytrwałości na tej drodze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.