Co powoduje ataki uczucia lęku?

Witam. Mam prośbę o doradzenie, wyjaśnienie co mi dolega, ponieważ nie mam pojęcia gdzie szukać już pomocy. Mam 24 lata i zamiast cieszyć sie życiem, każdego dnia martwię się, aby znowu nie przytrafił mi się atak. Zacznę od początku. Zostałem sam na cały tydzień w domu, (był to maj 2017r.) aby zajmować się nim podczas nieobecności rodziny. Podczas pierwszej samotnej nocy podczas zasypiania, w momencie gdy juz "odpływałem" nagle przechodziło mnie dziwne uczucie jakby lęk. od razu wybudzało mnie to. Tej samej nocy przytrafiło mi się to kilkukronie. Rownież w gdy juz zasypiałem nagle nie moglem oddychać i wyskoczyłem z łóżka. po chwili bylo normalnie. Taki stan miałem przez cztery kolejne noce ( nagłe przebudzenie podczas zasypiania jak równiez nagle problemy z oddechem). Piątego dnia wieczorem bardzo ŹLE sie poczułem. Nagle czulem jak robi mi sie gorąco, jakies dziwne uczucie przeszło przez moje ciało, czułem jak mocno bije mi serce, cięzko mi sie oddychało, czułem wielki niepokój, strach o własne życie.. Od razu pojechałem na pogotowie. Zmierzyli mi cisnienie, puls, podali jakis lek po którym sie uspokoiłem i lepiej poczułem. Zrobiono mi ekg i badanie krwi. Z ekg wyszło, ze miałem tachykardie, z badnia krwi wszystko dobrze. Dostałem skierowanie do kardiologa i endokrynologa. Lekarz na pogotowiu powiedział, ze nic mi nie jest i kazal kuipić lekkie tabletki uspokajające. po kilku dniach pojechałem do kardiologa, zrobił mi ekg, osłuchał. Stwierdził, ze serce zdrowe, kazał lepiej sie odzywaic i uprawiac sport. przepisał mi magnez potas, hydroksyzyne i Con Cor Cor. Brałem tylko magnez potas i hydroksyzyne przez kilka kolejnych nocy ponieważ miałem problem z zasnieciem, lęk. Zrobiłem badanie TSH, wyszło w normie, przy gornej granicy normy. Z usg tarczycy wykryto mały nieszkodliwy guzek. kolejne badanie usg mam w połowie listopada. Stwierdził, ze jestem zdrowy. Przez kolejne 4 miesiące uprawiałem duzo sportu i zdrowo sie odzywałem. Wyjechałem na urlop do Niemiec. Tam pierwszego dnia znowu dostałem ataku. Serce mocno mi biło, cięzko mi sie oddychało, czulem wielki niepokoj i lęk. Bałem sie, ze u umrę. Od tego czasu czesto zle się czuje, nawet po wypiciu poł piwa czuje się jakby mialo zaraz coś sie stać. Zjem coś niezdrowego np. chipsy to rowniez zle sie czuje. Czesto sprawdzam puls. Pozniej mialem jeszcze kilka razy te ataki. Sam atak przechodzi po ok godzinie, ale przez nastepne kilka dni zle sie czuje... udałem się do Psychologa, zrobilem badanie krwi, morfologie, oznaczenie magnezu, potasu, żelaza. Wszystko w normie. Psycholog stwierdziła, ze moge miec napady lękowe. Poki co bylem tylko na konsultacjach. Nie rozpoczynałem żadnej terapii. Dodam, ze przed tymi wsyzstki wydarzeniami palilem papierosy i dosyc zle sie odżywiałem, jadłem wszystko. Przez wszystkie miesiace od maja kazdego dnia odczuwam lęk, ze ten atak znowu mnie dopadnie. Nawet siedząc przed telewizorem mogę nagle zle sie poczuc, odczuć wielki niepokoj, serce mi szyciej bije. Od maja moje zycie nie jest takie jak predzej, nie czuje sie w pełni sprawny, nie umiem się cieszyc tak jak prędzej. Nie mogę spotkac sie ze znajomymi wieczorem czy wyjsc do baru, bop boje sie ze dostane ataku. Obawiam się gdzies wyjechać. Powinieniem cieszyc sie zyciem, a nie kazdego dnia walczyc z tą chorobą.

Wymienione przez Pana objawy zawierają cechy charakterystyczne i mogą wskazywać na zaburzenia paniczne. Aby je jednak zdiagnozować lub wykluczyć konieczna jest wizyta u psychoterapeuty. Na stronie NICE (National Institute for Health and Care Excellence), można sprawdzić jakie oddziaływania są zalecane ze względu na skuteczność leczenia w poszczególnych zaburzeniach. W przypadku zaburzeń panicznych jest to psychoterapia poznawczo-behawioralna. Warto więc udać się do psychoterapeuty o tej modalności, który dokona diagnozy, a w przypadku potwierdzenia powyższego zaburzenia przeprowadzi psychoterapię (która w przypadku ataków paniki jest krótkoterminowa i wynosi nie więcej niż kilkanaście spotkań, ma też stwierdzoną wysoką skuteczność w przypadku leczenia tego zaburzenia). Im wcześniej po pojawieniu się pierwszych objawów rozpoczęta jest terapia, tym łatwiej można poradzić sobie z wyleczeniem zaburzenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Justyna Sordyl-Grajcar
www.psychoterapeutakatowice.pl
psychoterapeutakatowice@gmail.com

Witam,

wskazana jest psychoterapia jako forma pomocy, w przypadku zaburzeń lękowych wysoką skuteczność potwierdzoną empirycznie wykazuje podejście poznawczo - behawioralne.

Pozdrawiam serdecznie

Witam Pana
Objawy, które Pani opisuje często towarzyszą zaburzeniom lękowym
I atakom paniki.
Zaburzenia lękowe, w tym ataki paniki, nie tylko dezorganizują
życie, ale też przynoszą poczucie niepewności i zagubienia,
ograniczają niezależność, hamują aktywność społeczną i utrudniają
normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, zabierając tym samym
całą radość życia.
Zaburzeniom lękowym często towarzyszy rozdrażnienie,
napięcie psychiczne, znaczne obniżenie nastroju,
nieumiejętność odpoczywania…
Każdy lęk, również ten związany z atakami paniki,
lęk o własne zdrowie czy lęk przed śmiercią, przyczynia się
do odczuwania różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych.
W konsekwencji, ludzie cierpiący na zaburzenia lękowe,
ataki paniki, mogą odczuwać różne objawy wywołane
rozchwianiem równowagi układu wegetatywnego,
m.in. przyspieszony oddech, uczucie duszności,
ból w okolicach serca, kołatanie serca, przyspieszone tętno,
bóle głowy i wiele innych dolegliwości, które jeszcze bardziej
potęgują ich lęk.
Zdarza się, że podczas ataku paniki występują objawy
podobne do zawału.
Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach
powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie narasta
i co raz trudniej go ujarzmić.
Zaburzenia lękowe i ataki paniki są w pełnie uleczalne
na drodze odpowiednio dopasowanej psychoterapii.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków i ataków paniki oraz ich konsekwencjami.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl