Czy to oznacza obniżony cholesterol?

Dzień dobry. Ogólnie to zdaję mi się że mam obniżony cholesterol całkowity i hdl. Badanie jakie zrobiłem wskazuje Cholesterol całkowity 109 ↓ HDL 28 ↓ LDL 56 nie-HDL 81 Trójglicerydy 125 Po miesiącu następne badanie Cholesterol całkowity 104 ↓ HDL 28 ↓ LDL 60 nie-HDL 76 Trójglicerydy 84 Prosiłbym o porady
MĘŻCZYZNA, 21 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

dziękujemy za zaufanie do naszego portalu.

Niestety nie zajmujemy się interpretacją wyników, ponieważ to zadanie dla lekarza specjalisty. Natomiast możemy przybliżyć Panu temat obniżonego cholesterolu, który Pan u siebie podejrzewa. Jeśli niski poziom cholesterolu dotyczy frakcji LDL, to z reguły nie jest to powodem do zmartwień, natomiast niedobór HDL, zwany hipolipidemią, wpływa na podwyższenie poziomu LDL, co może nieść ze sobą ryzyko miażdżycy i jej powikłań, takich jak udar czy zawał serca. Prawidłowe stężenie HDL nie powinno być niższe niż 40mg/dl u mężczyzn i 50mg/dl u kobiet, natomiast wartości LDL nie powinny być niższe niż 50mg/dl.

Ludzie z obniżonym poziomem HDL mogą mieć problemy z bezsennością lub depresją. Zaburzenie poziomu HDL może mieć też wpływ na płodność, powodować problemy z potencją czy negatywnie wpływać na libido.

Na niski poziom cholesterolu całkowitego mogą mieć wpływ predyspozycje genetyczne, choroby wątroby, zaburzenia metaboliczne, choroby tarczycy, regularna aktywność fizyczna.

W celu interpretacji wyników i prawidłowej oceny Pana stanu zdrowia zachęcam do konsultacji medycznej.

Więcej informacji na temat cholesterolu znajdzie Pan w poniższych linkach: https://portal.abczdrowie.pl/cholesterol-hdl

https://portal.abczdrowie.pl/szokujace-wyniki-badan-naukowcy-zbadali-wplyw-dobrego-cholesterolu-na-zdrowie

https://portal.abczdrowie.pl/cholesterol-calkowity https://portal.abczdrowie.pl/jak-dziala-cholesterol

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.