Czy taki poziom cholesterolu jest prawidłowy dla 26-latki?

Witam, cholesterol u 25 letniej osoby bez nadwagi całkowity 252 ldl 137 hdl 93 tg 113 . Czy to dobre wyniki czy cholesterol hdl nie jest za wysoki ?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Dziękujemy za zadanie pytania na naszym serwisie.

Niestety, pisząc w pytaniu o wynikach cholesterolu, nie podała Pani norm dla laboratorium. Pacjent, otrzymując wyniki badań, dostaje również informacje o przyjętych normach, dzięki temu możliwe jest określenie, czy należy się niepokoić, czy wręcz przeciwnie – wszystko jest w porządku.

Przyjmuje się jednak, że dla zdrowej, dorosłej osoby normą jest cholesterol całkowity na poziomie 190 – 200 mg/dl, zaś poziom cholesterolu LDL nie powinien przekraczać 115 mg/dl, HDL z kolei powinien być nie mniejszy niż 45 mg/dl. Porównując Pani wyniki do przedstawionych informacji, poziom cholesterolu całkowitego oraz LDL jest zbyt wysoki.

Zachęcamy wobec tego do kontaktu z lekarzem rodzinnym oraz poddanie się dalszej diagnostyce.

Zlekceważenie zbyt wysokiego poziomu cholesterolu może prowadzić do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-cholesterol

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.