Poziom cholesterolu u 55-latki

Cholesterol całkowity:267,49 mg/dl LDL 115,00 HDL 190,00. Wiek 52 lata, kobieta, wzrost 164 waga 55 kg. Czy wynika cholesterolu powinien budzić niepokój.

Witam.

Jeśli wynik jest podany prawidłowo, tzn. nie wpisała Pani omyłkowo wartości trójglicerydów jako wartości HDL (190), to można powiedzieć, że lipidogram pomimo wysokiego cholesterolu całkowitego (267) jest dobry.

Bardzo wysoki wynik dobrego cholesterolu HDL może wynikać z uwarunkowań genetycznych i nie stanowi to powodu do niepokoju.
Wprost przeciwnie, ta frakcja cholesterolu działa ochronnie na serce i naczynia.

Wynik cholesterolu LDL nie jest wysoki (115) i może on być dobry (wystarczająco dobry). Z tym, że w przypadku tej frakcji cholesterolu wartości docelowe ustala się w zależności od chorób współistniejących np. cukrzycy, choroby wieńcowej, chorób naczyń obwodowych, przebytego zawału serca bądź udaru mózgu oraz ryzyka sercowo-naczyniowego oszacowanego np. za pomocą skali SCORE.